Ana Sayfa Ekonomi 14 Temmuz 2022 161 Görüntüleme

ABD’de enflasyon şoku temmuzda 75 baz puan artışı garantiledi

ABD’de tüketici fiyatları enflasyonu haziran ayında aylık yüzde 1,3 arttı, yıllık enflasyon beklenti yüzde 8,8’in hayli üzerinde yüzde 9,1’e yükselmiş oldu. Mayısta TÜFE yüzde 8,6’ydı.

1981’den bu yana en yüksek enflasyona karşılık gelen yüzde 9,1’in temellerinde enerji, gıda ve konut fiyatları bulunuyor.

Daha değişken gıda ve enerji bileşenlerini hesaplamadan çıkaran çekirdek TÜFE, tahminlerin üzerinde, bir önceki aya göre %0,7 ve bir yıl öncesine göre %5,9 arttı.

Hazine getirileri ve dolar yükselirken, ABD hisse senedi vadeli işlemleri raporun ardından düştü.

Kırmızı-sıcak enflasyon rakamları, fiyat baskılarının ekonomi genelinde yaygın olduğunu ve satın alma gücünü, güveni sarsmaya devam ettiğini bir kez daha teyit ediyor. Bu durum, Fed yetkililerini talebi dizginlemek için agresif politika rotasında tutacak ve Başkan Joe Biden’a ara seçimlerden önce desteği düşen Kongre Demokratlarına baskıyı artıracak.

Birçok ekonomist bu verilerin mevcut enflasyonist döngüde zirve olacağını öne sürse de, konut gibi çeşitli faktörler fiyat baskılarını daha uzun süre yüksek tutacak gibi. Çin’deki Covid kilitlenmeleri ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı da dahil olmak üzere jeopolitik riskler, tedarik zincirleri ve enflasyon görünümü için de risk oluşturuyor.

Fed politika yapıcıları, kalıcı enflasyonun yanı sıra hala sağlam olan iş ve ücret artışının ortasında bu ayın sonlarında faiz oranlarında ikinci bir 75 baz puanlık artış sinyali verdiler. Veriler yayınlanmadan önce bile, piyasa temmuz ayı için 75 baz puan puanlık bir artışı zaten tam olarak fiyatlandırmışlardı.

Bloomberg

Etiketler:
Tema Tasarım | Osgaka.com