DOLAR

Alış:
Warning: Undefined variable $dolarAlis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 34

Satış:
Warning: Undefined variable $dolarSatis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 35

EURO

Alış:
Warning: Undefined variable $euroAlis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 39

Satış:
Warning: Undefined variable $euroSatis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 40

GBP

Alış:
Warning: Undefined variable $sterAlis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 44

Satış:
Warning: Undefined variable $sterSatis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 45

Ana Sayfa Ekonomi 17 Aralık 2022 88 Görüntüleme

ABD’de fabrika üretimi haziran ayından bu yana ilk kez düştü

ABD’de fabrika üretimi Haziran ayından bu yana ilk kez geriledi ve azalan küresel talep ve daha yüksek borçlanma maliyetleri nedeniyle sektördeki zayıf koşulları yansıttı.

Perşembe günü açıklanan Federal Rezerv verilerine göre, geçen ay fabrika üretimindeki %0,6’lık düşüş, Ekim ayında yukarı yönlü revize edilen %0,3’lük bir artışı takip etti. Rakam, ekonomistlerin Bloomberg anketindeki tüm tahminlerinin dışındaydı.

Madencilik ve kamu hizmetleri de dahil olmak üzere, toplam sanayi üretimi, durgunluk projeksiyonuna eşliğinde Kasım ayında %0,2 düştü.

Üretim, motorlu taşıtlar ve parçaları ile plastik ve kauçuk ürünleri de dahil olmak üzere hem dayanıklı hem de dayanıklı olmayan mallar tarafından olumsuz etkilendi. Otomobiller hariç, fabrika üretimi son altı ay içinde en fazla düşüşü gösterdi.

Üreticiler, değişen tüketici harcama kalıpları nedeniyle daha zayıf taleple mücadele ediyor ve daha yüksek faiz oranlarıyla başa çıkmaya çalışıyor. Tedarik Yönetimi Enstitüsü’ne göre, sektör, pandeminin başlangıcından bu yana ilk kez Kasım ayında daraldı, çünkü yeni siparişler küçülmeye devam etti ve şirketler gelecekte daha düşük üretime hazırlanıyor.

Perşembe günü bölgesel Federal Rezerv bankalarından gelen ayrı veriler, hem New York hem de Philadelphia bölgelerinde imalatın beklenenden daha fazla zayıfladığını gösterdi. İkincisinin yeni sipariş göstergesi, pandeminin başlangıcından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Enerji üretimi

Kamu hizmeti üretimi, madencilik azalırken, Ocak ayından bu yana en yüksek elektrik kullanımıyla %3,6 arttı. Petrol ve gaz kuyusu sondajı, Temmuz 2020’den bu yana en büyük düşüş olan %0,7 daraldı.

Fed’in raporunda ayrıca, fabrikalardaki kapasite kullanımının geçen ay %78,9’a gerileyerek Haziran ayından bu yana en düşük seviyeye gerilediği görüldü.

Stoklar da yükseldi ve bu da birçok perakendecinin tatil alışveriş sezonunda derin indirimleri genişletmesine neden oldu. Bu haftanın başlarında yayınlanan ayrı veriler, ABD’li küçük işletmelerin %4’ünün önümüzdeki üç ila altı ay içinde stoklarını azaltmayı planladığını ve bunun Nisan 2020’den bu yana en yüksek olduğunu gösterdi.

Diğer metrikler hala esnek talebe işaret ediyor. Hükümetin son verilerine göre, ABD fabrikalarına iş ekipmanı için verilen siparişler Ekim ayında keskin bir şekilde toparlandı.

Tema Tasarım | Osgaka.com