DOLAR

Alış:
Warning: Undefined variable $dolarAlis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 34

Satış:
Warning: Undefined variable $dolarSatis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 35

EURO

Alış:
Warning: Undefined variable $euroAlis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 39

Satış:
Warning: Undefined variable $euroSatis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 40

GBP

Alış:
Warning: Undefined variable $sterAlis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 44

Satış:
Warning: Undefined variable $sterSatis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 45

Ana Sayfa Ekonomi 20 Nisan 2022 103 Görüntüleme

Avrupa Birliği Rus petrol ithalatına ambargo hazırlanıyor

Avrupa Komisyonu Başkanı, Moskova’nın doğu ve güney Ukrayna’yı ele geçirmek için büyük bir saldırıya başlamasıyla bloğun Rus petrol ithalatına yönelik ambargonun ayrıntıları üzerinde çalıştığını açıkça doğruladı.

JP Morgan’a göre böyle bir yasak, ham petrol varil fiyatını 185 dolara taşıyabilir.

Ursula von der Leyen, hafta sonu bir Alman gazetesine verdiği röportajda, Avrupa Birliği yetkililerinin Avrupa ekonomisine verilen zararı en aza indirmeye yönelik bir gözle önlemin nasıl uygulanacağını belirlediklerini söyledi.

Bloğun yürütme organı olan komisyon, Rusya’nın şubat ayında Ukrayna’yı işgalinden bu yana yaptırımların arkasındaki teknik çalışmaları yapıyor.

Ancak şimdiye kadar, Rus petrolüne uygulanan ambargo, birçok AB üyesi, özellikle de bloğun fiili lideri ve petrolünün üçte birinden fazlasını Rusya’dan alan Almanya için mali açıdan çok maliyetli olarak görülüyordu.

Avrupa Birliği yetkilileri, Almanya ve diğer üyelerin ekonomilerine zarar vermeden ambargoyu uygulamanın yollarını bulmakla uğraşıyorlar.

Bild Sonntag ile yaptığı röportajda von der Leyen, petrolün de bir sonraki yaptırım adımına dahil edilebilmesi için akıllı mekanizmalar geliştirdiklerini söyledi.

von der Leyen, “Olmaması gereken şey, Putin’in aksi takdirde AB’ye gidecek tedarikler için diğer pazarlarda daha da yüksek fiyatlar talep etmesi” diye ekledi ve Almanya’nın toplam ve acil bir petrol ambargosuna acele edilmesine karşı ileri sürdüğü bir argümanı yineledi.

Yetkililer ve diplomatlar, Rus petrol ithalatına yönelik ambargoyu aşamalandırmanın kilit yollarından birinin, petrol ürünleri ile deniz yoluyla ithal edilen petrol ve boru hattı tarafından getirilen petrol arasında ayrım yapmak olacağını söyledi.

Bu ayın başlarında Avrupa Birliği, devam eden siparişleri azaltmak için dört aylık bir geçiş dönemiyle Rus kömürünü ilk kez yasakladı. Diplomatlar, Avrupa Birliği’nin, özellikle Almanya’ya alternatif tedarikçiler ayarlaması için zaman tanımak için Rus petrolünün benzer şekilde aşamalı bir yasağını kabul etmesinin muhtemel olduğunu söylüyor.

Tedbirin bloğun 27 üyesi tarafından onaylanması gerekecek ve onay kazanmak için müzakerelerin zor olması bekleniyor. Yetkililer, benzin fiyatlarındaki ani bir artışın sonucu etkileyebileceği korkusuyla 24 Nisan’daki Fransa seçimlerinin son turuna kadar bir ambargonun düşünülmesinin muhtemel olmadığını söyledi.

von der Leyen, blok tarafından uygulanan mevcut yaptırımların işe yaradığını belirterek, AB’nin Rusya’ya ihracatının yüzde 70 oranında düştüğünü belirtti. Bayan von der Leyen, “Bu savaşla Putin kendi ülkesini ve halkının geleceğini de yok ediyor” dedi.

NY Times

Tema Tasarım | Osgaka.com