Ana Sayfa Borsa 14 Temmuz 2022 192 Görüntüleme

BIST100 endeksi tehlikeli bölgelerden uzaklaşmaya çalışıyor.

BIST100 endeksi tehlikeli bölgelerden uzaklaşmaya çalışıyor. ABD ve Avrupa borsalarındaki pozitif seyrinde etkisiyle içeride Endeks günü %1.56 yukarıda tamamladı. Ancak teknik olarak genel zayıf görünüm halen devam etmekte. 2345 seviyesi üzerinde kaldığımız sürece Endeks iddiasını sürdürecektir. Ancak güçlendiğimizi söylemek için 2480 seviyesindeki 50 günlük ortalamasını geçmemiz gerekiyor. Endeks şu anda sıkışma ve kararsızlık sürecini sürdürüyor.

Aynı görünüm ABD ve Avrupa borsaları içinde geçerli. Son bir iki gündür yaşanan yukarı hareketler şimdilik tepki yükselişi görünümüne sahip ve güçlü bir görünüm mevcut değil. Diğer yandan Temmuz ayına girmemiz ile birlikte Q2 bilanço beklentili hisse bazlı hareketler yoğunlaşabilir. Dolar endeksi güçlenmeye devam ederken, bu durum içeride Dolar kuru üzerinde yukarı yönlü baskı yaratmaya devam ediyor. Diğer yandan petrol fiyatlarında gerileme resesyon beklentilerini ciddi şekilde yansıtmaya başladı ve Brent petrolde 92-93$ seviyelerine gerileme riski oluşmuş görünüyor.

Dolardaki güçlenme Ons altında da baskı yarattı ve 1750 seviyesindeki güçlü destek noktasının kırılmasına neden oldu. Sonuç olarak global ortam hisse senedi piyasalarını zorlamaya devam edecek görünüyor. Bu sabah küresel piyasalarda ılımlı bir hava bulunurken, Endeksin dünkü pozitif havasını açılışta devam ettirmesini bekleyebiliriz.

ŞİRKET HABERLERİ

SASA: Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından yapılan ilk derecelendirme çalışması sonucu, Şirketimizin Uzun Vadeli Kredi Notu “B”, Görünümü “Durağan” olarak tespit edilmiştir.

DESA: 20 bin m2 kapalı alanlı Çorlu ‘da bulunan Deri tabaklama tesisi, 15,500 m2 de faaliyet gösteren Sefaköy ve 10,000 m2 kapalı alanlı Düzce fabrikalarımız ile Perakende operasyonlarımızın yanısıra üretim ve ihracata hızla devam eden şirketimiz,  Covid-19 pandemisi sonrası ortaya çıkan tedarik sorunlarını da gözeterek önümüzdeki dönemde İTALYA’ da Floransa bölgesinde  DESA’nın üretim gücünü pekiştirecek bir DERİ ÇANTA, AKSESUAR ve KONFEKSİYON üretim tesisini kurmak amacıyla, yapılacak çalışmaları yönetmesi, yürütmesi ve görüşmeleri yapması amacıyla  Yönetim kurulu üyemiz Sayın Burak Çelet’e  29 sayılı 06.07.2022 tarihli kararı ile görev ve yetki  verilmesi oy birliği ile karar bağlanmıştır.

YEOTK: Kuveyt Devleti’nde kurulu bulunan Alghanim International General Trading & Contracting Co. WLL şirketiyle Joint Venture (Ortak Girişim) olarak girdiğimiz Subiya Yüzey Suyu Rezervuarlarının Üzerine Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali Tedariki, Kurulumu, İşletme ve Bakımı ihalesinde 36.322.878,60 USD bedelle en düşük fiyatı vererek birinci sırada yer aldığımızı bildiririz.

SMRTG: Türkiye’de yerleşik bir Holding’e bağlı grup firmalarından Fotovoltaik Güneş Paneli satışına istinaden KDV hariç 55.922.184,00 ABD Doları tutarında sipariş alınmış olup, söz konusu siparişe ait ön ödeme bedeli 06.07.2022 (bugün) tarihinde alınmıştır.

SISE: 21 Aralık 2021 tarihinde, yeni adlarıyla Şişecam Wyoming LLC’nin %51 hissesine sahip olan Şişecam Resources LP’nin %74 payına sahip olan Şişecam Chemicals Resources LLC (“SCR”) şirketinin %60 hissesinin alım işleminin tamamlandığı, açıklanmıştır. Şişecam Resources LP halka açık şirket olup, ödenmiş sermayesinin %26’sı New York Borsa’sında işlem görmektedir. Şişecam Yönetim Kurulu, 5 Temmuz 2022 kararı ile bağlı ortaklığımız Şişecam Resources LP’nin halka açık paylarının satın alınması yoluyla halka kapatılması işlemlerinin başlaması için ilgili şirket yönetimine tavsiyede bulunulmasına karar vermiştir.

KRDMA-KRDMB-KRDMD: Şirketimizce Karabük Asliye 2. Hukuk Mahkemesinin 2020/31 E. Sayılı dosyası ile Çağ Çelik A.Ş. ve Karçel A.Ş. aleyhine açılmış olan yönetim kurulu kararının batıl olduğunun tespiti ve hisse senedi takas işlemlerinin eski haline iadesi davasında yerel mahkeme, 04.06.2022 günü davanın reddine karar vermiştir. Gerekçeli karar şirketimize tebliğ edildiğinde tarafımızca istinaf yoluna başvurulacaktır.

ORGE: Şirketimizin, Ankara ve Kocaeli illerinde inşası devam etmekte Turkcell Veri Merkezi Projeleri’nin Elektrik İşleri’nin yapımına yönelik olarak verdiği 4.256.606,85 EUR+KDV ve 26.842.363,20 TL+KDV tutarındaki teklifin kabul edildiği ve ihalenin Şirketimiz lehine sonuçlandığı İşveren Serban İnşaat San. ve Tic. A.Ş. tarafından Şirketimize bildirilmiştir. İşveren ile sözleşme görüşmelerine başlanmıştır.

ERCB: Şirketimiz Erciyas Çelik Boru San A.Ş , yurtdışında yerleşik iki farklı müşteriden toplam bedeli yaklaşık 11,9 milyon USD tutarında ihracat siparişi almıştır. Söz konusu siparişler kapsamında teslimatların kısmi sevkiyatlar dahilinde olmak üzere Nisan 2023’e kadar gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

BEYAZ: Beyaz Filo Oto Kiralama A.Ş. daha önceki senelerde olduğu gibi, Fortune Dergisi tarafından Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin şeçildiği ve yayımlandığı, “Fortune 500” listesinde 378.sırada yer almıştır. Son 7 yılda Türkiye’nin en büyük 500 şirketi listesinde yer alan şirketimiz, gelecek senelerde de başarılarını sürdürerek, daha yukarı sıraları hedeflemektedir.

Kaan Kutsar, GCM

 SABAH Bülteni:   Piyasalar yeni denge noktasına ‘acı çekerek’ ilerliyor…

Beste Naz Süllü: ‘Güçlenen Dolar Borsalardan Çekilen Rekor Bitcoin İkilemi Fiyatı 20.000$’da Sabit Bıraktı’

ANALİZ:  TL’de yeni bir deprem mi geliyor?

Tema Tasarım | Osgaka.com