Ana Sayfa Ekonomi 20 Nisan 2022 146 Görüntüleme

“Dijital dönüşüm, sürdürülebilir rekabet için önemli”

Bloomberg HT’de yayınlanan Dijital Strateji programına bu hafta Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar ve Felece Genel Müdürü Oğuz Kaya konuk oldu.
Akıllı işletme süreçlerinde ERP ve bulut teknolojilerinin konuşulduğu programda Felece öncülüğünde Yorglass’ın dijital dönüşüm macerası konuşuldu.

Programda akıllı işletme kavramını ele alan Felece Genel Müdürü Oğuz Kaya, “Dijital dönüşüm doğru insan kaynağı, süreç ve altyapı ile oluşur. Bu 3 temel konuyu doğru prensiplerle yönettiğimizde akıllı işletmelere dönüşmek kaçınılmaz bir sonuç oluyor. Bu süreci doğru bir altyapı ile entegre olarak düzenlediğimizde bunu raporlayabiliyoruz. Bir işletme ilk geldiğinde öncelikle lojistik süreçlerini, daha sonra ise finansal süreçlerini, insan kaynakları ve müşteriye dokunduğumuz çerçeveyi ele alıyoruz. Akıllı mekanizma ile buluşturmak için ise ERP, bulut ve robotik gibi yeni teknolojileri de projelerde konumlandırıyoruz. Böylece akıllı karar verme mekanizmaları ortaya çıkıyor. Elbette bu durum pandemi döneminde hız kazandı ve teknoloji kullanım ihtiyacının pandemi öncesine göre 5 kat daha arttığını görüyoruz. Firmalar bu süreci önceden rekabette bir adım önde olmak için gerçekleştirirken, artık sürdürülebilirlik için teknolojiye yatırım yapmak zorunlu hale geldi” dedi.

“Dijitalleşme sürdürülebilir rekabet için önemli”

Son dönemlerde tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılarda dijitalleşmenin önemine vurgu yapan Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar ise şunları söyledi:

“Büyük bir organizmayı yürütmek için çok iyi bir ERP altyapısına ihtiyaç var. Bu altyapı ile tedarik zincirinin halkalarını birbirine sağlam bir şekilde bağlayabilirsiniz. Biz şirketimizi 10-15 yıldır sistem ve süreçler ile yönetiyoruz. Geçen sene aldığımız karar ile ve Felece ile yaptığımız işbirliğiyle birlikte SAP’in ERP sistemini şirketimizin iş süreçlerinin ve sistemlerinin üstüne aldık. Ben bunu düşünce hızında çalışmak olarak adlandırıyorum. Sürdürülebilir bir rekabet yapmak istiyorsanız, rakiplerinizden farklı olmanız lazım. Bunun için de entegrasyon çok önemli. Tedarikçiden müşteriye kadar bütün süreçlerinizi dijital hale getirebildiğiniz takdirde birbirini takip eden süreçler tek platform üzerinden çalışabilir. Bu sayede hız kazanabilir ve gelecek adımları görebilirsiniz. Örneğin biz bütün banka işlemlerimizi, bankaya telefon etmeden dijital ortamda yapabiliyoruz.”

Dijitalleşme stratejilerini nasıl oluşturduklarını da anlatan Semavi Yorgancılar, “Dijitalleşmek bir yolculuktur. Her yıl eylül – ekim aylarında şirket içi planlama yapıp, daha sonra dijitalleşme stratejisini oluşturuyoruz. Bu aşamada sistem güvenilirliği çok önemli olduğu için SAP önemli bir kaynağı teşkil ediyor. Dünyanın farklı yerlerindeki depolarımıza ilaveten ABD’de de bir depo açacağız. Bu yerlerin eski sistemlerle kontrol edilmesi mümkün değil” dedi.

“Bulut sisteminin kullanımı giderek artacak”

Oğuz Kaya, şirketlerin dijitalleşme adımlarında için şu yolları izlediklerini söyledi:

“Günümüzün ihtiyaçlarını değil geleceğin ihtiyaçlarını bugünden koordine ediyoruz ve modelliyoruz. “Dünya nereye gidiyor? Türkiye’de benzer sektörler nereye gidiyor?” bunları doğru analiz etmemiz lazım. Bu noktada Yorglass büyük bir firmaydı. Projeyi başarıya götürmede iletişim çok önemli. Üst yönetim desteği olduğunda ekipte inanç projeye pozitif etki yapıyor. Elbette önce süreçlerin dijitalleşmesi sonra ise sistemin dijitalleşmesinden bahsediyoruz. Üst yönetimin takip edebildiği uzaktan erişilebilen bir sisteme kavuşmamız ardından destek ve sürdürülebilirlik anlamında da destek veriyoruz. Yaptık bitti gibi bir durum olmuyor.

Dünyada şu ana kadar oluşmuş veriler kadar, önümüzdeki yıl da bir veri seti oluşmaya devam edecek. Veri devasa bir şekilde büyüyor. Büyüyen veride kritik noktalar oluşuyor. Bunların birincisi veriye ulaşma hızı performans dediğimiz konu, ikincisi ise verinin güvenli ortamlarda tutulması. Bizim şirketin bulundurduğumuz altyapısında sistemlerinde yedeklenmesi ve yedeklere de istediğimiz zaman erişme senaryolarına her zaman hazır olmamız gerekiyor. Bu yüzden bulut sisteminin kullanımı dünyada giderek artacaktır”

Son olarak Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar sistemin şirkete sağladığı verimlilik hakkında şunları söyledi:

“Böyle bir sistemin bize sağladığı inanılmaz katkılar oldu. Biz verimsiz maliyetlerimizden ve süreçlerimizden arındık. Bunu yaparken her şeyin merkezine müşterimizi koyduk. Müşterimizin neye ihtiyacı var, nasıl daha mutlu ederiz sorularını önceliklendirdik. Hız kazanmamıza rağmen geniş bir coğrafyada saat farkları ile yönetmek kolay değil. Bu noktada hedef değil, bir araç bizim için.”

Tema Tasarım | Osgaka.com