Ana Sayfa Ekonomi 12 Aralık 2022 172 Görüntüleme

Erdoğan: Herkes hesabını enflasyonun yüzde 20’ler seviyesine göre yapsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine sonrası açıklamalarda bulundu.

Küresel krizlerin tetiklediği bir sorunun da enflasyon ve hayat pahalılığı olduğunu ifade eden Erdoğan “Bu sorunun da iç ve dış sebepleri var. Emtia fiyatlarındaki yükselişin en belirgin faktörü olan dış sebepleri istikrara kavuşmasının biraz vakit alacağı anlaşılıyor. İçerde ise kimi panikten kimi art niyetten kaynaklanan ve kurdaki ve maliyetlerdeki artışla izah edilemeyen fahiş fiyat artışlarına maruz kaldığımız bir gerçektir. Sevindirici olan ise tüm bu tablo içinde Türkiye’nin yatırım, istihdam, üretim ve cari fazla yoluyla büyümeye dayanan ekonomi programını sürdürmesidir” dedi.

Erdoğan “Ekim ayı işsizlik rakamları istihdamdaki artışın devam ettiğini devam etmektedir. Döviz rezervlerimizin, istihdamın arttığı dönemde, asıl zor olanları başarırken daha kolay konularda kendi ayağımıza kurşun sıkamayız. Ülkenize güvenin, sahip çıkın. Ülkenize destek verin. Kısa vadeli endişe ve kazanç kaygılarınızla ülkenizin geleceğine zarar verecek her türlü tasarruftan uzak durun. Elbette herkes alın terinin karşılığı olarak kazanacaktır. Ülkenin ve milletin kaybettiği ortamda bireylerin kazancı gibi gözüken hesaplar aldatmacadan ibarettir” şeklinde konuştu.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

Yıllık enflasyonun birkaç ay içinde yüzde 40’lı rakamlara ineceği ortada iken hala etiketlerin başka hesaplarla belirlenmesi doğru değildir. Asgari ücret, memur ve emekli maaşları başta olmak üzere çalışanların refah seviyelerindeki gerilemeyi telafi etme yönündeki gayretlerimizin enflasyon maskesi arkasına sığınan haramzadeler tarafından akamete uğramasını izleyemeyiz.

Bu ülkenin 85 milyon vatandaşının ortak geleceği, menfaati bizim için her bir ferdin kişisel kazanç hırsından önemlidir. Enflasyonu hedeflediğimiz şekilde 2023 sonunda yüzde 20’ler seviyesine 2024’de tek haneli rakamlara düşürmek için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız.

Açıkça söylüyorum herkes hesabını 2023’de yüzde 20’ler seviyesine göre yapsın. Aksi yönde hareket edenlerle biz hükümet olarak yetkimizi, milletimiz iradesini kullanarak gereken cevabı verecektir.

Etiketler:
Tema Tasarım | Osgaka.com