Ana Sayfa Ekonomi 7 Şubat 2022 160 Görüntüleme

Geliyor gelmekte olan: Yatırımcılar Ultra Ucuz Nakdin Sonuna Hazırlanırken Kredi Maliyetleri Yükseliyor

Yatırımcılar gevşek para politikası döneminin sonuna hazırlanırken, borçlanma maliyetleri küresel kredi piyasalarında yükseliyor.

Avrupa’da, en çok krediye değer şirketlerin borçlanma maliyetleri 2020 yazından bu yana ilk kez %1’in üzerine yükseldi. Bu arada, hurda pazarının daha ucuz fiyatlarla yeniden finanse etme penceresi artık kapandı. Ve hem yatırım notu hem de yüksek getirili firmalar için temerrütlere karşı korumanın dünya çapındaki maliyeti artıyor.

Yatırımcılar, yetkililerin yüksek enflasyonu evcilleştirmeye çalışırken, Federal Rezerv’den İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’na kadar daha şahinleşen politikalar için pozisyon almaya çalışıyorlar. Cuma günü açıklanan beklenmedik derecede güçlü ABD istihdam verileri, Fed’in faizleri artırma planlarına destek verirken, Asya piyasalarını da olumsuz etkiledi.

Landesbank Baden-Wuerttemberg’in kredi stratejisti Michael Koehler telefonla yaptığı açıklamada, “Şu anda yaşanan faiz artışıyla ilgili tüm bu spekülasyonlarla çılgın bir durum.” dedi.

Merkez bankalarının şahin pivotu şirket borç veriminde sıçramayı tetikledi

Hamlelerin hızı analistleri hazırlıksız yakaladı. Geçen hafta Commerzbank AG stratejistleri, genişletmenin düşündüklerinden “daha erken ve daha güçlü bir şekilde devreye sokulacak gibi göründüğünü” söyleyerek mevcut durum hakkında işaret veren ilk stratejist oldular.

Daha düşük kuponlu tahvil çıkararak borç yüklerini hafifletmemiş olan Avrupalı “junk-bond” firmaları şanslarını kaçırdılar. Bir günlük gecikme gösteren Bloomberg endeksine göre, küresel kredi patlaması Avrupa’daki alt yatırım notu tahvillerinin ortalama getirisini ortalama kuponun yaklaşık 20 baz puan üzerinde %3,74’e gönderdi.

Bazı borçlular için, piyasa oynaklığı da çok büyük bir engel. Geçen hafta, Barclays Plc liderliğindeki bir grup banka, Apollo’ya ait Covis Pharmaceuticals Inc. için sınır ötesi 1,2 milyar dolarlık borç satışını ikinci kez ertelemek zorunda kaldı. Anlaşma, şartları yumuşatıldıktan sonra bile yatırımcılardan talep almakta zorlandı.

Daha güvenli şirket tahvilleri de artık daha fazla tazminat sunmak zorunda. Euro yatırım notu şirket tahvillerinin ortalama getirisi, Bloomberg endekslerine göre geçen hafta neredeyse yarı yarıya artarak %1,1’e yükseldi.

Avrupalı yüksek dereceli firmaların bir sepeti için temerrütlere karşı korumanın maliyeti Pazartesi günü artmaya devam etti: bir hafta önce 58 bin 800 avro olan 10 milyon avroluk borcu sigortalamak için şimdi yılda 66 bin avro (75 bin 500 dolar) gerekiyor.

Londra’daki Aberdeen Standard Investments’ın Avrupa yüksek getirili ve küresel krediler başkanı Ben Pakenham, “Kredi stok seçimi şu anda her zamankinden daha önemli, yatırımcılar bu kadar oynaklığın ortasında yakalanmayı gerçekten göze alamazlar,” dedi. Bu yılki faiz artışı sayısıyla ilgili hız ve belirsizlik “daha uzun vadeli kredileri biraz çıkmaza soktu.”

Yatırımcılar geçen haftaki düşüşten önce bile ihtiyatlı olduklarını gösteriyorlardı. Yeni ihraç imtiyazları olarak bilinen yeni basılmış tahvilleri satın almayı talep ettikleri ek istekler, geçen yılın aynı dönemine göre iki katına çıkmıştı.

Bloomberg

Tema Tasarım | Osgaka.com