Ana Sayfa Ekonomi 17 Eylül 2022 163 Görüntüleme

Huobi Global CFO’su Lily Zhang: Blok zinciri şehirlerin büyümesini nasıl destekleyebilir?

Huobi Global CFO’su Lily Zhang, her geçen gün artan şehir nüfuslarının taleplerini karşılamak ve daha yüksek bir yaşam kalitesi sunmak için şehir yönetimlerinin blok zinciri teknolojisinden nasıl faydalanabileceğini yazdı.

Dünya Bankası’na göre 2050 yılına kadar dünyadaki her 10 kişiden yaklaşık 7’si şehirlerde yaşayacak. Yirmi yıldan biraz fazla bir süre içinde dünyanın kentsel nüfusu 4,4 milyardan 6 milyara ulaşarak 1,5 kat artacak; bu da temel hizmetler, ulaşım ve konut gibi alanlarda kentsel altyapı üzerinde baskı oluşturacak.

Bu talebi karşılamak için şehir yönetimlerinin üretkenliği artırarak ve yüksek yaşam kalitesi sağlamak için yenilikçi çözümler benimseyerek büyümeyi planlamaları gerekiyor. Yeteneğin giderek daha hareketli hale geldiği bir dünyada, son derece yaşanabilir, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir ortam sunan şehirler aynı zamanda yetenekli profesyonelleri daha iyi çekebilir ve elinde tutabilir.

Bu zorlukların üstesinden gelmek için birçok şehir, altyapılarını ve hizmetlerini iyileştirmek için IoT (Nesnelerin İnterneti) gibi teknolojiden yararlanarak kendilerini “Akıllı Şehirler” olarak konumlandırmaya başladı. Şimdi, başvurabilecekleri gelecek vaat eden bir teknoloji daha var: Blok zinciri.

Şehirleri daha verimli hale getirmek

Blok zinciri teknolojisi genellikle kripto para birimleri ile ilişkilendirilirken, kullanım durumları dijital varlıkların çok ötesine geçer. Kalıcı ve değişmez bir işlem kaydı sağlayan merkeziyetsiz bir dijital defter olarak blok zinciri, belediye hizmetlerini daha verimli ve güvenli hale getirmenin yanı sıra yönetişimi iyileştirebilir.

Örnek olarak toplu taşımayı ele alalım. Hizmetlerin güvenilirliğini artırmak ve taşıtların yolculuklarını daha iyi planlamalarına yardımcı olmak için otobüsler, tramvaylar ve trenler, gerçek zamanlı izleme için bir blok zincirinde kalkış ve varış zamanlarına ilişkin verileri girebilir. Blok zinciri ayrıca kiralama, iade ve ödemeyi üçüncü taraf satıcılara güvenmeden sorunsuz bir süreç haline getirerek bisiklet veya araba paylaşımını hızlandırabilir.

Kamu hizmetleri sektöründe şehirler, enerji ağlarını tasarlamak için bir blok zincirinde kaydedilen verileri analiz ederek enerji verimliliğini artırabilir. Atık yönetimi, sensörle donatılmış çöp kutularını izleyen ve önceden atanmış yolları takip etmek yerine çöp kamyonlarının kutuların daha dolu olduğu yerlere yerleştirilmesine öncelik veren blok zinciri tabanlı bir çözümle optimize edilebilir.

Şehir yönetimi söz konusu olduğunda, blok zinciri seçimler gibi önemli işlevler için güvenlik ve hesap verebilirlik katmanı ekleyebilir. Blok zincirinde saklanan oylama kayıtları, bilgiler doğrulanabileceği ve müdahale söz konusu olmayacağı için seçim bütünlüğünü koruyabilir. Blok zinciri, benzer durumlarda oy pusulalarının imha edilmesine benzer şekilde, seçimler bittikten sonra da silinebilir.

Şehirleri daha kapsayıcı hale getirmek

COVID-19 dünya çapında birçok ülkede eşitsizlikleri şiddetlendirirken, blok zinciri teknolojisi daha kapsayıcı bir topluma katkıda bulunabilir. New York City’de Blockchain for Change adlı bir start-up, yaklaşık 3.000 evsiz kişiye ücretsiz olarak blok zinciri destekli bir uygulama yüklenmiş akıllı telefonlar dağıttı. Uygulama, bir blok zincirindeki her kullanıcı için dijital bir kimlik oluşturarak, kullanıcıların kendilerini doğrulamasını gerektiren finansal ve devlet hizmetlerine erişimi artırıyor.

Bu, kullanıcıların barınağa ve yiyeceğe erişiminin yanı sıra banka hesabı açma, para alma ve ödeme yapma gibi finansal hizmetlere erişmesini sağlıyor. Uygulama, dijital kimlik, ödemeler ve hizmetler için tek elden bir çözüm sağlayarak, hizmet sağlayıcıların evsizlerle daha verimli bir şekilde bağlantı kurmasına yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda işlem ve yönetim maliyetlerini de azaltıyor.

Busan’da blok zinciri endüstrisinin büyümesini desteklemek

Güney Kore’de Huobi, şehrin blok zinciri endüstrisini geliştirmek ve küresel bir dijital varlık merkezi olma vizyonunu desteklemek için Busan Metropolitan Şehri hükümetiyle bir mutabakat zaptı (MoU) imzaladı. Anlaşma kapsamında, turizm, finans, lojistik ve kamu güvenliği alanlarındaki uygulamalarla yerel blok zinciri işletmelerinin gelişimini destekleyecek. Ayrıca, küresel block zinciri yeteneklerini çekmek için Busan ile birlikte çalışacak ve Busan Dijital Varlık Borsası için araştırma, teknik ve finansal destek sağlayacak.

Dokuz yılı aşkın bir geçmişe sahip dünya lideri bir borsa olan Huobi, dijital varlıklar alanındaki inovasyonunu ve büyümesini sağlamak için Busan ile ortaklık yapmaktan heyecan duyuyor. Huobi, bölgedeki kullanıcılara birinci sınıf hizmetler sunma konusundaki güçlü deneyiminden ve geçmiş performansından yararlanarak Güney Kore’nin blok zinciri endüstrisinin gelişimini hızlandırmaya yardımcı olacak.

Bölgenin blok zinciri endüstrisinin büyümesini teşvik etmeye devam ederken, Busan’ı blok zincir teknolojilerinin geleneksel endüstrileri nasıl dönüştürebileceği ve fayda sağlayabileceği konusunda güçlü bir vitrin haline getirmeyi dört gözle bekliyor. Dünyanın kentsel nüfusundaki artış ile, şehirlerin kaynaklar üzerinde aşırı baskı oluşturmadan nasıl yaşanabilir ve rekabetçi kalabileceğinin yolunu gösterecek.

Tema Tasarım | Osgaka.com