Bana hep sorulan soru.. rakamlarla açıklamaya çalışayım..

31 Aralık 2021 açıklanan TCMB döviz kurunu (13.31) almayacağım; olabilecek en iyi KKM senaryosundan yürüyelim bakalım ???? KKM’e para bağlayabileceğiniz en iyi yer Aralık’ın son haftası 11.44 USDTRY seviyesi (23 Aralık) idi.. 3 aylık KKM dönüşünde, en iyi yerden para bağladıysanız, 100 liranızı 132.5 lira olarak geri aldınız.. tabii ki, dolar bazında getiriye odaklanmak lazım.. 23 Aralık’ta, 100 liranız 8.74 dolar alıyordu.. bugün 9.03 dolar alıyor (14.68 kapanış).. yani, dolar bazında getiriniz %3.3.. bu da; usta işi en iyi yerden KKM bağladıysanız!

Bir de borsamıza bakalım.. BIST100, ana endeksimiz, temettü dahil 3 ayda dolar bazında %11.2 getiride.. son 14 haftanın 12’sinde yabancı çıkışı olan borsa (!!!) için fena değil ????

Neyse.. ana endeksimizin, en yüksek ağırlığına sahip 50 hissesini çıkardım.. 50 hissenin yılın ilk 3 ayında dolar bazlı ortalama getirisi %8.7 ????????

en iyi Alarko Holding.. %73.7 dolar getiri ???? en kötü Ülker Bisküvi..%19.8 zarar ????

hadi, en iyi 3 getiriyi (Alarko %74 / Kardemir %52 / Türk Hava Yolları %47) çıkaralım; geri kalan 47 hissenin ortalama dolar getirisi temettü dahil %5.6.. nereden bakarsanız bakın; her yönden KKM önündesiniz..

Ancak!

Yayınlarımda, FX TV’de, yazılarımda hep anlatmaya çalıştım.. küçük hisse, halka arz sevdalıları, ‘spek’ hisse sevdalıları.. Tüpraş 160 lira; ‘’abi çok pahalı’’ diye almayıp 1 lira altı spek hisse arayanlar..sizler kim olduğunuzu iyi biliyorsunuz.. yapmayın, yalvarıyorum ☺️???????? rakamlar yalan söylemez.. BIST100 dışı BIST tüm hisseleri (XTUMY) bu sene dolar bazında %5 kaybettiriyor (yani küçük hisseler) .. halka arz endeksi de (XHARZ) dolar bazında %1 aşağıda..

Brezilya MSCI endeksinin ilk 3 ayda dolar bazında %39 , Güney Afrika’nın %20 getiride olduğu bir EM evreninde biz %11 yukarıdayız diye seviniyoruz.. en iyi şirketlerimiz 4-5 tahmini FK’larda sürünüyor.. yazıklar olsun bize ???? bu da başka bir mesajın konusu olacak..

Ucuz hisse aramayı lütfen kesin.. bir akıllı siz değilsiniz.. katalizörü olan hisselere yoğunlaşın.. Gelecek 9 ayın ALARK’ı, KRDMD’i, THYAO’ı kim olacak.. geçen senenin SASA’sı kim olacak.. buna kafa yorun..

Çünkü..

Borsaya olan hane halkı ilgisi artarak devam edecek! hem kurun, hem enflasyon beklentilerinin yükseldiği ülkelerde (şekil 1 diyagram A = biz) hane halkının kendi para biriminde servet korumasının en iyi yolu borsa yatırımıdır. Bunu unutmayın.. unutursanız da.. bilgisayarınızın üzerine Arjantin Merval borsasının son 5 seneki grafiğini koyun..

Sevgiler, saygılar..

Uzmanın Linked-in paylaşımıdır

Erol Taşdelen: Bilançoları küçülen bankalar nasıl kar patlaması yaptı

Strateji:  Piyasalarda 2ci çeyrekte neler göreceğiz?

Garanti BBVA Yatırım’dan yeni hisse önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

Borsa’da teknik analiz:  Düzeltme sürebilir

Global Menkul Değerler BIST100 endeks geçtiğimiz haftayı %1,99 kayıpla en fazla düşen borsalar arasında tamamladı. Endekste 1960 altına …

Dr. Artunç Kocabalkan – Işık Ökte:  Borsa’da hangi hisselere bakmalı?

İntegral Forex TV’de İntegral Yatırım Danışmanı Dr. Artunç Kocabalkan’ın konuğu Fon Yöneticisi Işık Ökte oldu. Işık Ökte, faiz, enflasyonu ve …

Yabancı satışları sürüyor

TCMB verilerine göre, yabancı yatırımcılar 28 Ocak 2022 ’de sona eren haftada fiyat ve kur etkilerinden arındırılmış olarak, Hisse …

BIST analiz:  2000 puan üzerinde tutunamayan endekste satış baskısı arttı

2000 puan üzerinde tutunmayı başaramayan endeks özellikle gün sonuna doğru artan satış baskısıyla günü yüzde 2,21 değer kaybıyla 1958 puan …