Boris Johnson, Rus ordusuyla mücadele eden Ukrayna’ya daha fazla yardım çağrısında bulundu. Johnson, Ukrayna’ya çok namlulu roket atar sistemleri de (ÇNRA) olmak üzere hedefleri daha uzak mesafelerden vurabilecek gelişmiş silah sistemleri verilmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Ukrayna’nın topraklarının bir kısmından vazgeçerek Rusya ile barış yapması gerektiği fikrine karşı çıkarak ülkeye daha fazla silah desteği verilmesi gerektiğini açıkladı.

Bloomberg TV’ye verdiği röportajda Ukrayna’nın Vladimir Putin ile barış masasına oturma ihtimaline değinen Johnson, “Bir timsah sol ayağınız yemek üzereyken onunla nasıl bir anlaşmaya varabilirsiniz? Bu adam tamamen güvenilmez birisi” ifadelerini kullandı.

Rus birliklerinin Donbas bölgesinde ilerlemesiyle mücadele eden Ukrayna bir süredir ülkelere kendilerine ÇNRA sağlamaları çağrısı yapıyordu. Müttefik ülkeler bu talebe, Rusya ile daha direkt bir karşı karşıya gelme durumunu yaratabileceği nedeniyle temkinli yaklaşmışlardı.

ÇNRA’ların topçu birliklere karşı daha etkili olduğu bilinse de bu silahların kullanılmasının, yolladığı roketlerin kazara ya da bilerek Rusya sınırları içerisine düşme riskini ortaya çıkarabileceği değerlendiriliyor.

“ÇNRA’lar Ukrayna’nın vahşi Rus topçularına karşı kendilerini korumalarını sağlayacak ve dünyanın bu konuya yoğunlaşması gerektiğini düşünüyorum” diyen Johnson, “Rus birlikleri Donbas bölgesinde yavaş fakat korkarım ki net ilerlemeler kaydediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ukraynalı yetkililer savaş uzadıkça Rusya ile ülkenin doğu bölgesinde toprak vermeyi de içinde barındırabilecek bir barış anlaşması yapmak zorunda kalacakları bir duruma sürüklendiklerine dikkat çekiyorlar. Zelenskiy ise Johnson’a benzer şekilde Ukrayna’nın savaşı durdurmak için toprak vermesine karşı oldukları konusunda ısrarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

Ukrayna krizinde gerilimi düşüren randevu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın görüşme talebine Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’dan olumlu yanıt …

İran nükleer anlaşmasında yol haritası netleşiyor

2015’te imzalanan ancak Trump yönetiminin çekilmesi sonucu yürürlükten kalkan İran nükleer anlaşmasının yeninden canlandırılmasında yol haritası …

Resmi Gazete’de bugün (07.02.2022)

YÖNETMELİKLER –– Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Ahmet Özsoy Demokrasi Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliğinde Değişiklik …

Tutanakların ardından Fed şahinlerinin mesajları sürüyor

Fed tutanaklarında enflasyonun yeterince düşmemesi durumunda daha hızlı sıkılaştırma sinyali verilmesinin ardından Fed’in şahin üyelerinden bu …