Ana Sayfa Ekonomi 25 Mayıs 2022 225 Görüntüleme

Kira artışına sınır masada: Maliyet ve enflasyon artarken işe yarar mı?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı kira artış oranlarına ilişkin düzenleme için bugün bir araya gelecek. Konut kiralarında yaşanan yüksek artışlara sınır getirilmesi gündemde.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında saat 19.00’da yapılacak toplantıya Bakan Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Hazine ve Maliye Bakanlığından bakan yardımcısı düzeyinde katılım sağlanacak. Kira artış oranları ve kiralama hükümlerine ilişkin düzenlemenin görüşüleceği toplantıda, Ticaret Bakanlığı ve TBMM’den ilgililerin de hazır bulunması bekleniyor.

Toplantıda, kira fiyatına sınırlama getirilen Avrupa ülke örneklerinin ele alınacağı kaydediliyor.

Ayrıca, Borçlar Kanunu’nda kira artış oranını TÜFE ile sınırlandıran maddeye uyulmaması halinde öngörülen yaptırımların daha caydırıcı hale getirilmesi şeklindeki bir seçeneğin de masada olduğu ifade ediliyor.

Bu arada partisinin TBMM’deki grup toplantısında ekonomideki kötü gidişata değinen MHP lideri Bahçeli “Kiralardaki yükselişe sessiz kalamayız, konut fiyatlarındaki yükselişleri atıl vaziyette seyredemeyiz. Vahim artışları sınırlandırmak, taleplere kulak vermek mecburiyetindeyiz” ifadelerine yer verdi.

Enflasyonu durduramazken kira artışına sınır

Kira artışlarındaki can yakan artışın TL’ye değer kaybettirerek enflasyonu ve maliyetleri körükleyen yanlış para politikasında ısrar kaynaklı olduğu bilinmekte.

Eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fatih Özatay da twitter hesabından yüksek kira artış taleplerinin hızla yükselen enflasyonun yansımalarından sadece biri olduğunu vurguluyor. Özaray, mal ve hizmet fiyatlarındaki azgın fiyat artışlarını sorgularken TL’deki değer kaybı sürecine de işaret ediyor.  Özatay,  enflasyonu düşürecek ciddi bir program uygulanmadan, falanca komisyonun alacağı kararın hiç faydası olmadığını ekliyor.

Tema Tasarım | Osgaka.com