Ana Sayfa Ekonomi 5 Nisan 2022 152 Görüntüleme

MODOKO/ Çalışkan: İç piyasada daralma var

Mobilya sektöründe ciddi bir hammade sıkıntısı yaşandığını belirten MODOKO Yönetim Kurulu Başkanı Koray Çalışkan, iç pazarda daralma yaşandığını dile getirdi.

Bloomberg HT yayınına katılarak mobilya sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Koray Çalışkan, iç pazarda yerli hammaddenin yüksek fiyatlı olması nedeniyle yüzde 40’a yakın üretimde daralma yaşandığının altını çizdi.

Arz talep dengesinin pandemi döneminde bozulduğunu hatırlatan Çalışan, “Hammadde sorunları hâlâ sürüyor. Enerji sorunu da var ancak asıl sorun hammadde. Suntayı pahalı aldığımız için mobilya fiyatları çok yükseldi” dedi.

Kota gelsin

Hammadde nedeniyle geçen yıl 10 üretirken bu yıl altı ürettiklerini belirten Çalışkan, “Mobilya enflasyon paketinde artan ikinci ürün oldu. Şirketler yaşayabilmek için artık firmalar kâr marjlarının tamamından vazgeçmeye başladı.

Hammadde Türkiye kaynaklı. Ormanlar alınıyor ancak sunta ihracatı çok fazla. Özellikle rakibimiz olan İtalya ve Almanya gibi ülkelere yüksek fiyatla hammadde ihracatı yapılıyor. Sektör olarak ihracata kota getirilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Çalışkan, yerli üreticiye daha makul fiyattan hammadde verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Etiketler:
Tema Tasarım | Osgaka.com