Ana Sayfa Ekonomi 30 Aralık 2022 161 Görüntüleme

OYAK/Ortakçıer: Hektaş’ta en az 200 milyon euro borçlanma kapasitemiz var

Hektaş’ın paya dönüştürülebilir tahvil ihracı üzerindeki çalışmalarının tamamlanmasının ardından Bloomberg HT’ye konuşan Oyak Gıda Tarım Hayvancılık Sektörü Grup Başkanı Levent Ortakçıer “Biz bu çalışmaları bir talep üzerine yaptık. Paya dayalı tahvil tamamen yurt dışına açık bir borçlanma aracı. Çok fırsatları ve avantajları olan bir borçlanma. Yurtdışından minimum 200 milyon euronun üzerinde bir talep aldık. Yani bu hisseler üzerinden 200 milyon eurouya yakın bir borçlanma kapasitemiz var. Başvurumuzu yapmış durumdayız” dedi.

Hektaş’ın piyasa değerine dair soruya Ortakçıer “Piyasa değeri yatırımcıların takdir ettiği bir değerdir. Dış yatırımcı piyasa değeri üzerinden hisselerimize talip. Yatırımcılarımızın marka değeri ve güveni fiyatlandırdığını düşünüyoruz” şeklinde cevap verdi.

Oyak’ın iştiraklerinden Ferbis’in halka arzı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Ortakçıer “Biz Hektaş’ın içerisinde yaklaşık 4 farklı firma kurduk. 4 farklı firmanın görevleri var. Ferbis bunlardan biri. İş kollarını şirketlere ayırdık. Biz her zaman her şirketin bir vizyonu olduğunu söyledik. Ferbis bugün Hektaş’ın 2 sene önceki cirosuna ulaşmış durumda. Tarımda kimyasal çözümler biyolojik çözümlere evriliyor. Hektaş’ta daha katma değerli ürünlerle hem ciromuz hem de kârlılık artacak. Ferbis için beklentimiz çok yüksek” şeklinde konuştu.

Ortakçıer “Pet mama yatırımımız bitti sayılır. 2023 yılında pet mama yatırımlarının kârını göreceğiz. Yurt dışı firmalarla ilişkiler gerçekleştirebiliriz bu alanda çok açığız” dedi.

Tema Tasarım | Osgaka.com