DOLAR

Alış:
Warning: Undefined variable $dolarAlis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 34

Satış:
Warning: Undefined variable $dolarSatis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 35

EURO

Alış:
Warning: Undefined variable $euroAlis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 39

Satış:
Warning: Undefined variable $euroSatis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 40

GBP

Alış:
Warning: Undefined variable $sterAlis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 44

Satış:
Warning: Undefined variable $sterSatis in /home/ekonomid/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 45

Ana Sayfa Döviz 28 Mayıs 2022 139 Görüntüleme

PPK metninin satır aralarının gizli şifresi: Sıkılaştırma mı geliyor?

Dün her ne kadar gündemin bir numarası olmasa da, ya da daha farklı bir bakış açısıyla sonucu belli olsa da, TCMB’nin olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı göz ucuyla da olsa takip edildi. Piyasalar, realitede, TCMB’den, hızla ortodox para politikasına geri dönerek fiyat istikrarı odağında ‘savaşmasını’ ve kaybettiği repütasyon ve kredibiliteye geri kazanmasının bekledi. Lâkin, mevcut ortamda faiz artırım kararının siyasi açıdan çok da kolay bir karar olmadığının da altını çizmek gerekiyor.

TCMB politika faizini tahmin edildiği üzere %14 seviyesinde sabit tutarken, politika metninin büyük bir kısmı da bilinen, tekrarlanan hatta ezberlenen kelime öbekleri ile doluydu. Lâkin, politika metnini satır aralarında, pek de alışık olmadığımız yeni bir cümle dikkatimizden kaçmadı: “Değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımları devreye alınacaktır.”

Bu ibare, nedense, bizlerde, TCMB’nin ‘sıkılaştırma’ adımına geri dönebileceği izlenimini uyandırdı. Elbette sıkılaştırma derken, direkt olarak politika faizinin artırılmasından da söz etmediğimizin altını peşinen çizelim. TCMB, geçmiş senelerde olduğu üzere, faiz koridorunu (üst bandını) etkin bir politika aracı olarak kullanmaya yeniden başlayabilir. Geç likidite penceresi faiz oranının (ceza faizi) şu anda %18,50 olduğunu unutmamak gerekiyor. Enflasyonun %70 seviyesinden olduğu düşünülürse, koridorun üst bandının ne kadar artırılacağı da veya bu yönde izlenecek adımları büyük önem arz edecektir. Hatırı sayılır bir hamle, sıkılaştırma etkisi yaratacağı gibi, TL’ye en azından ‘nefes’ olabileceğini düşünüyoruz. Elbette, yanılma payımızın da yüksek olduğunu peşinen not düşmüş olalım. İzleyip göreceğiz.

USDTRY kurunun uzun bir süredir hedeflediğimiz teknik seviyelere ulaşması ardından, bilanço risklerine karşı almış olduğumuz uzu pozisyonlarımızı realize ettik. USDTRY cephesinde bir müddet TCMB’nin politika metnine eklediği yeni ibarenin ne olduğu izleyerek ya da yeni bir teknik formasyon oluşana kadar kenarda bekleyeceğiz. Borsa cephesinde ise, şirketlerin hisse geri alım planları endeks üzerinde etkili olmaya devam ediyor.  BIST100 endeksi günü %1,4 yükselişle tamamlarken, Türkiye’nin yabancı indinden risklerini gösteren 5 yıl vadeli CDS risk primi sınırlı da olsa 735 seviyesinden 725 seviyesine kadar geriledi.

Dün her hafta Perşembe günü olduğu üzere, TCMB’nin haftalık Para ve Banka ve Menkul Kıymet İstatistiklerini takip ettik. 20 Mayıs ile biten haftada, parite ve fiyat etkisinden arındırılmış rakamlara göre, gerçek kişilerin döviz mevduatları (DTH) önceki haftaya göre 0,15 milyar dolar, tüzel kişilerin ise 0,9 milyar dolar azaldı. Toplam DTH miktarı ise 214,5 milyar dolar düzeyinde.

TCMB’nin brüt döviz rezervleri yaklaşık 1,2 milyar dolar azalışla 60 milyar dolar, altın rezervleri ise fiyat hareketi kaynaklı olarak 0,5 milyar dolar azalışla 40,2 milyar dolar seviyesinde geriledi. Toplam brüt rezervler ise 100,3 milyar dolar ile Temmuz 2021 yılına geri dönmüş oldu. Swap hariç net rezervler eksi 62,8 milyar dolar ile anlamlı bir değişim göstermedi.

BDDK verilerine göre KKM stok miktarı 874,8 milyar TL seviyesine yükseldi. KKM’nin bir YP enstrüman olduğu düşünülürse, YP cinsi mevduatın toplam mevduat içindeki payı %69,65 ile tüm zamanların zirvesinde seyretmeye devam etti. Yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi ve tahvil stoku, 20 Mayıs ile biten haftada 0,67 milyar dolar azaldı. Son 5 haftada çıkışı miktarı 2,3 milyar dolar olarak (oldukça yüksek) gerçekleşti!

Yurtdışı cephede ise, küresel piyasaların günü olumlu bir şekilde tamamladıklarını gördük. ABD’de Macy’s Inc, Dollar General Corp ve Dollar Tree gibi perakendeci şirketlerden gelen olumlu yıllık satış beklentileri, söz konusu hisselerde çift haneli yükselişe neden olurken, Nasdaq endeksi dün geceyi %3’e yakın bir yükselişle tamamladı. Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Putin, İtalya Başbakanı Draghi ile yaptığı görüşmede, yaptırımların kaldırılması halinde gıda krizinin çözümüne katkı sağlayabileceklerini söylemesi de piyasaların moralini destekledi.

Asya hisseleri, bölgesel teknoloji firmaları ve ABD’li perakendecilerden gelen güçlü sonuçlar sayesinde bu sabah yeşillere büründü. FED’in Çarşamba günü yayınlanan Mayıs ayı (bir önceki toplantısının) tutanakları, Haziran ve Temmuz aylarında her biri 50 baz puanlık iki artış beklentisini teyit etti, politika yapıcıların yılın ilerleyen aylarında bir duraklama potansiyeli önermeleri, piyasalar cephesinde dün yaşanan iyimser havanın da aslında bir göstergesiydi. ABD’de açıklanan konut satışları veya büyümenin öncü göstergesi olan PMI rakamlarının beklentiyi karşılayamaması da (resesyon endişesi), faiz artırım hızının sanıldığı kadar hızlı gitmeyeceğini delili olarak ön plana çıkmıştı.

Havanın dün akşam iyimsere dönmesi sonrasında, güvenli liman doların da hız kestiği, doların piyasa kuru olan DXY’nin 101,4 seviyesine kadar gerileyerek son 1 ayın en zayıf seviyesine gerilediğini görüyoruz. Benzer bir şekilde, doların piyasa faizi olan 10 yıllıklar da %2,70 seviyesinin diplerine kadar gevşeyerek son 5 haftanın en düşük seviyesini test etti. Doların geri adım atması ile GBPUSD paritesi 1,2830 hedefi ile yeninde yönünü yukarıya çevirirken, benzer bir şekilde EURUSD paritesinde de yeniden sert bir düşüşün kapısını aralayan 1,0830 seviyesine doğru yavaş yavaş ilerlediğini görüyoruz.

Dolar getiri ile ters korelasyona sahip altın ve gümüşün ise bugün grafiklere yazılacak kapanış değeri (haftalık kapanış) büyük önem arz edeceğinin altını çizelim. Gümüş 21,85 – 22,00 dolar seviyelerinde olan yatay destek seviyesinin bu sabah itibariyle üzerinde kapanış yapmak istediğini gösterir bir şekilde 22,10 dolar seviyesine yükselirken, altın ise nokta anlamında 1,855 dolar seviyesindeki teknik seviyede işlem görüyor. Haftalık kapanışının sırası ile 1,855 ve 22 dolar seviyelerinin üzerinde olması, alım için kenarda bekleyen yatırımcıların yeni haftaya daha moralli başlamasına neden olacaktır!

Dolar değer kaybederken, yukarıdaki paragrafları adeta nakış işler gibi dizmeme rağmen, Bitcoin’in halen daha 29bin dolar seviyelerinden kurtulamamış olması da hoşumuza gitmedi. Teknik mânâda sevmediğimi ve aşağı yönlü bir formasyonun oluşmaması için, haftanın 31bin doların üzerinde kapanması gerekiyor.

Mali piyasaların gündemide bugün, FED’in favori endeksi olan çekirdek PCE (beklenti yıllık bazda %4,9 artması) önemle takip edilecektir. İçeride ise Moody’s kararı gelebilir. Son dakika haberi ile haftayı kapatalım: Türkiye güne akaryakıt zammı ile sigara ve alkollü içeceklerde vergi artışı kaynaklı zamlarla başlıyor. Bu tablo enflasyonun fitilini daha da ateşleyecektir.

iktisatbank.com

Tema Tasarım | Osgaka.com