Renault, pandemi sırasında aldığı devlet yardımını planlanandan önce ödeyeceğini açıkladı. Açıklama şirketin iki yıl üst üste zarar etmesi sonrası 2021 yılında kâr açıklamasının ardından geldi.

Pandemi dönemini atlatmak için devletten aldığı 4 milyar euroluk kredinin 1 milyarlık kısmını şimdiden ödeyen grup 2024’ten önce borcun tamamını ödemiş olmayı planlıyor. Plana göre bu yıl içinde en az iki milyar euro ödeme yapılacak ve kalan kısım en geç 2023’te ödenerek kredi borcu kapatılmış olacak.

Grup bu yıl beklentileri aşarak 888 milyon euro kâr açıklamıştı. “Renaulution” yenileme planı kapsamında 2023’te ulaşmayı planladığı yüzde 3’lük operasyonel marj hedefine iki yıl erken ulaşarak yüzde 3,6 olarak gerçekleştirdi.

Renault yaptığı açıklamada orta vadeli hedeflerine şimdiden ulaşmasından dolayı yatırımcıları ilerlemelerden haberdar etmek için sonbaharda sermayedar ve analist toplantısı düzenleyeceğini açıkladı.

“Katı finansal disiplin” stratejisi sonuç verdi

Olumlu sonuçlar şirketin sabit maliyetleri kısmak amacıyla geniş çaplı bir yeniden yapılanmaya gitmesi ve Renault’nun en karlı model ve pazarlara odaklanmaya başlaması ile geldi.

Renault Group CFO’su Clotilde Delbos konuyla ilgili yaptığı açıklamada şirketin hedeflenenden önce elde edilen başarısını “rakamlardan önce değerler” ve “katı finansal disiplin” stratejilerine bağlayarak, “Renault Group elde ettiği 2021 sonuçlarıyla toparlanma sürecinde bir sonraki aşamaya ulaştı” ifadelerini kullandı.

Satışlar ve marjları düşen grup bu yıl yüzde 4’lük bir operasyonel marj hedeflerken operasyonel serbest nakit akış hedefini de 1 milyar euro ya da üzeri olarak belirledi. Bu rakam geçtiğimiz yıl 1,6 milyar 2020’de ise 4,5 milyar euro idi.

Pandemi, çip krizi ve tedarik zinciri sorunları nedeniyle otomotive endüstrisinin kabus gibi bir yıl geçirdiği 2021’de toparlanmaya ve kamu kredisini geri ödemeye öncelik veren Renault Group, temettü dağıtmama kararı almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

Ukrayna krizinde gerilimi düşüren randevu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın görüşme talebine Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’dan olumlu yanıt …

İran nükleer anlaşmasında yol haritası netleşiyor

2015’te imzalanan ancak Trump yönetiminin çekilmesi sonucu yürürlükten kalkan İran nükleer anlaşmasının yeninden canlandırılmasında yol haritası …

Resmi Gazete’de bugün (07.02.2022)

YÖNETMELİKLER –– Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Ahmet Özsoy Demokrasi Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliğinde Değişiklik …

Tutanakların ardından Fed şahinlerinin mesajları sürüyor

Fed tutanaklarında enflasyonun yeterince düşmemesi durumunda daha hızlı sıkılaştırma sinyali verilmesinin ardından Fed’in şahin üyelerinden bu …