Aylardır tartışılan ve her bakanlar kurulu toplantısından sonra açıklanacağı beklenen enflasyon oranı artı kar endeskli süper bononun iptal olduğu öne sürüldü.

Borsa Manşet’in haberine göre enflasyondan daha çok kazandıracağı belirtilen TL endeksli süper bono satışından vazgeçildi.

Hazine, merkez bankası, BDDK ve diğer ekonomi yönetimi temsilcileri süper bono üzerinde bir kaç aydır çalışma yapıyorlardı.

Çıkartılacak süper bono ile enflasyon üzerinde kazanç sağlanacak; böylece dolara yatırım yapanların dolarlarını bozdurmaları ve TL’ye dönüş yapmaları amaçlanıyordu.

Çıkartılacak süper tahviller için; enflasyon oranının üzerinde, yüzde 10 ekstra faiz verileceği de yorumlanıyordu.

Bürokratlar; çıkartılacak TL bazlı tahvillerin daha çok zarar oluşturacağını açıklayarak;  öncelikle TL üzerinden işlem yapan borsa piyasalarının bu tahvilden sonra büyük yara alacağını belirttiler.

Enflasyon seviyesindeki bir faiz uygulaması aynı zamanda diğer bütün faizleri yukarı yönlü hareket ettirebilirdi, görüşü ağırlık kazandı.

Yine bu enflasyon endeksli bu tahvilden sonra faizlerin bir anda artacağı ve reel kesimin ve başta KOBİ’lerin büyük zarara uğrayacağı tespit edildi.

Patronlar Dünyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

Ukrayna krizinde gerilimi düşüren randevu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın görüşme talebine Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’dan olumlu yanıt …

İran nükleer anlaşmasında yol haritası netleşiyor

2015’te imzalanan ancak Trump yönetiminin çekilmesi sonucu yürürlükten kalkan İran nükleer anlaşmasının yeninden canlandırılmasında yol haritası …

Resmi Gazete’de bugün (07.02.2022)

YÖNETMELİKLER –– Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Ahmet Özsoy Demokrasi Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliğinde Değişiklik …

Tutanakların ardından Fed şahinlerinin mesajları sürüyor

Fed tutanaklarında enflasyonun yeterince düşmemesi durumunda daha hızlı sıkılaştırma sinyali verilmesinin ardından Fed’in şahin üyelerinden bu …