TCMB Nisan ayı katılımcı anketini açıkladı. Reel sektör ve finans dünyasında yöneticilerden seçilen uzmanlar  bu ankette, enflasyondan dolar ve TCMB politika faizine kadar önde gelen ekonomik değişkenler hakkında öngörülerini paylaşıyor.

Bunlar TCMB tarafından derlenip, yayınlanıyor. Ankette yer alan tahminler TCMB’ye ait değil, ama bağımsız bir Merkez Bankası olsa, bu tahminlere göre para politikası kararları alır. Türkiye’de TCMB  para politikası karar organı değil. Bu görev Saray’a deruhte edildi. TCMB sadece emirleri icra eden pozisyonunda.

Nisan ayı anketinde, enflasyon ve döviz kuru beklentileri bozulurken,  cari açık öngörüsü de $27 milyara fırladı.

Yatırım Finansman ekonomi ekibi katılımcı anketi sonuçlarını şu şekilde değerlendirdi:

TCMB Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketine göre, politika faizinin bu ay ve  gelecek 3 ay da sabit kalması bekleniyor.

  • Politika faizinin (%14,00) bu ay ve gelecek 3 ay da sabit kalması bekleniyor. TCMB’nin bir sonraki planlı PPK toplantısı 14 Nisan’da.
  • Enflasyon beklentileri tüm vadelerde bozuldu. Yılsonu TÜFE beklentisi aylık bazda 597bp artışla %46,44’e, 12 ay ilerisine yönelik enflasyon beklentisi de 198bp artışla %28,41’e yükseldi. Ayrıca, 24 ay sonrasına yönelik beklenti de 65bp artışla %17,68 olurken; 5 yıl ilerisine dönük enflasyon beklentisi 42bp artışla %9,23’e yükseldi.
  • Yılsonu dolar/TL beklentisi bir önceki anket dönemine kıyasla %1,0 artışla 16,85’e, 12 ay sonrasına dair beklenti ise %2,4 artışla 17,84’e yükseldi.
  • Ekonomik büyüme beklentileri 2022 yılı için %3,4’ten %3,2’ye, 2023 yılı için %4,2’den %4,0’a geriledi.
  • Yılsonu cari açık beklentisi 2022 yılı için 21,2 milyar dolardan 27,5 milyar dolara; 2023 için 17,7 milyar dolardan 20,4 milyar dolara yükseldi.

Erdal Sağlam ile Gündem Ekonomi:  Dolar Ne Kadar 14.70 TL’de Kalır?

Reuters anketi: Türkiye’nin 2022 cari açığı 38 milyar doları aşacak

Doç Dr Evren Bolgün: Herkes Gider Mersin’e Biz Gideriz Tersine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada:  ÜFE: 100 TÜFE: 50 KUR: 14 – Riskler ve fırsatlar

İntegral Forex TV’de İntegral Yatırım Danışmanı Dr. Artunç Kocabalkan’ın konuğu Yatırım Rehberi Atilla Yeşilada oldu. Integral Yatırım’da …

İş Yatırım: Türk hazine Eurotahvilleri hafta ortasına kadar pozitifteydi, kapanış öncesinde kazanımları geri verdi

Merkez Bankaları’nın gündemi belirlemeye devam ettiği haftada, jeopolitik risklerin biraz daha geri planda kalmasına rağmen, getiriler ve …

ABD tahvil faizleri 3 yıllık zirvede, dolar güçleniyor, Asya satıcılı

Wall Street Cuma gecesi karışık bir seansla haftaya veda etti.  DJ30 gerilerken, S&P500 ve NASDAQ Facebook dışında güçlü kar açıklayan …

Mahfi  Eğilmez:  Doların Tahtı Sarsılıyor mu?

Bretton Woods sisteminin çökmesinden önce birçok yorumcu doların artık dünya parası olarak kalamayacağını, tahtının sarsılacağını öne …