Ana Sayfa Döviz 14 Temmuz 2022 169 Görüntüleme

TCMB rezervleri savurunca…BOTAŞ LNG alımlarını finanse etmek için Deutsche Bank’dan 929 milyon dolar kredi aldı

Türkiye’nin kamuya ait doğal gaz şirketi BOTAŞ, ülkenin Rusya’dan ithalata olan bağımlılığını azaltmak amacıyla sıvılaştırılmış doğal gaz alımlarını finanse etmek için Deutsche Bank AG’den, 925 milyon avroluk (929 milyon dolar) kredi aldı.

Deutsche Bank’tan e-postayla gönderilen açıklamaya göre, üç yıllık kredi, Botas’ın, ABD, Cezayir ve Katar da dahil olmak üzere 10 ülkede önceden düzenlenmiş tedarikçilerden LNG satın almasına izin veriyor. Finansman Türk hükümeti tarafından garanti edilmekte ve gelecekte artırılabilir.

Anlaşma, devlete ait boru hattı operatörünün LNG ithalatı için ilk uluslararası kredisi oldu. Bu miktar Türkiye’nin gaz tüketiminin sadece bir kısmını finanse edecek olsa da, Botaş’ın şu anda Rusya ve İran’ın hakim olduğu arzı çeşitlendirmesine izin verecek benzer işlemlerin önünü açıyor.

Kredi imkânı, Botas için çok önemli bir zamanda geliyor. Türk şirketi, tüketicilere aktarmakta zorlandığı yükselen gaz fiyatlarından etkilendi ve yetkililer kritik bir seçim yılından önce enflasyonu 24 yılın en yüksek seviyesinde frenlemek için çaresiz kaldı. Botaş, yerli tüketicilere maliyetin %30’una gaz sattığını açıklamıştı.

Hükümet, Botaş’a ilk çeyrekte 2021’in tamamında olduğundan daha fazla nakit aktarmak zorunda kaldı. Şirket ayrıca, bu yılın ilk yarısında merkez bankasının devlet şirketlerine yaptığı 18 milyar dolarlık döviz satışının en büyük alıcısı oldu ve Türkiye’nin döviz rezervleri üzerindeki baskıyı artırdı.

Botaş’ın krediyi Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İsviçre, Singapur ve İngiltere’deki tedarikçilerden LNG satın almak için de kullanacağı belirtildi.

Kredi için müzakereler ilk olarak Nisan ayında Bloomberg tarafından büyüklüğün gelecekte iki katına çıkarılabileceği bilgisi ile aktarılmıştı.

Bloomberg

Etiketler:
Tema Tasarım | Osgaka.com