Türkiye’nin kamuya ait doğal gaz şirketi BOTAŞ, ülkenin Rusya’dan ithalata olan bağımlılığını azaltmak amacıyla sıvılaştırılmış doğal gaz alımlarını finanse etmek için Deutsche Bank AG’den, 925 milyon avroluk (929 milyon dolar) kredi aldı.

Deutsche Bank’tan e-postayla gönderilen açıklamaya göre, üç yıllık kredi, Botas’ın, ABD, Cezayir ve Katar da dahil olmak üzere 10 ülkede önceden düzenlenmiş tedarikçilerden LNG satın almasına izin veriyor. Finansman Türk hükümeti tarafından garanti edilmekte ve gelecekte artırılabilir.

Anlaşma, devlete ait boru hattı operatörünün LNG ithalatı için ilk uluslararası kredisi oldu. Bu miktar Türkiye’nin gaz tüketiminin sadece bir kısmını finanse edecek olsa da, Botaş’ın şu anda Rusya ve İran’ın hakim olduğu arzı çeşitlendirmesine izin verecek benzer işlemlerin önünü açıyor.

Kredi imkânı, Botas için çok önemli bir zamanda geliyor. Türk şirketi, tüketicilere aktarmakta zorlandığı yükselen gaz fiyatlarından etkilendi ve yetkililer kritik bir seçim yılından önce enflasyonu 24 yılın en yüksek seviyesinde frenlemek için çaresiz kaldı. Botaş, yerli tüketicilere maliyetin %30’una gaz sattığını açıklamıştı.

Hükümet, Botaş’a ilk çeyrekte 2021’in tamamında olduğundan daha fazla nakit aktarmak zorunda kaldı. Şirket ayrıca, bu yılın ilk yarısında merkez bankasının devlet şirketlerine yaptığı 18 milyar dolarlık döviz satışının en büyük alıcısı oldu ve Türkiye’nin döviz rezervleri üzerindeki baskıyı artırdı.

Botaş’ın krediyi Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İsviçre, Singapur ve İngiltere’deki tedarikçilerden LNG satın almak için de kullanacağı belirtildi.

Kredi için müzakereler ilk olarak Nisan ayında Bloomberg tarafından büyüklüğün gelecekte iki katına çıkarılabileceği bilgisi ile aktarılmıştı.

Bloomberg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada:  ÜFE: 100 TÜFE: 50 KUR: 14 – Riskler ve fırsatlar

İntegral Forex TV’de İntegral Yatırım Danışmanı Dr. Artunç Kocabalkan’ın konuğu Yatırım Rehberi Atilla Yeşilada oldu. Integral Yatırım’da …

İş Yatırım: Türk hazine Eurotahvilleri hafta ortasına kadar pozitifteydi, kapanış öncesinde kazanımları geri verdi

Merkez Bankaları’nın gündemi belirlemeye devam ettiği haftada, jeopolitik risklerin biraz daha geri planda kalmasına rağmen, getiriler ve …

ABD tahvil faizleri 3 yıllık zirvede, dolar güçleniyor, Asya satıcılı

Wall Street Cuma gecesi karışık bir seansla haftaya veda etti.  DJ30 gerilerken, S&P500 ve NASDAQ Facebook dışında güçlü kar açıklayan …

Mahfi  Eğilmez:  Doların Tahtı Sarsılıyor mu?

Bretton Woods sisteminin çökmesinden önce birçok yorumcu doların artık dünya parası olarak kalamayacağını, tahtının sarsılacağını öne …