Ana Sayfa Ekonomi 20 Şubat 2022 200 Görüntüleme

Tutanakların ardından Fed şahinlerinin mesajları sürüyor

Fed tutanaklarında enflasyonun yeterince düşmemesi durumunda daha hızlı sıkılaştırma sinyali verilmesinin ardından Fed’in şahin üyelerinden bu duruşu destekleyen açıklamalar geldi.

Destekleyici politikanın hızla çekilmesini savunan açıklamalarıyla bilinen St. Louis Fed Başkanı James Bullard bu kez enflasyonun kontrol altına alınması için yaklaşık yüzde 2’de olan nötr hedef faizinin üstüne çıkılması gerekebileceğini belirtti. Bullard temmuz ayına kadar 100 baz puan faiz artışı yapılması gerektiği görüşünü tekrarladı.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester de mart ayında sıkılaşma döngüsünn başlaması sonrası sıkılaşmayı hızlandırmaya hazır olunması gerektiğini söyledi. Mester “Eğer yılın ortasına kadar enflasyonun beklediğim gibi ılımlaştığını görmezsem daha hızlı sıkılaşmayı destekleyebilirim” yorumunu yaptı.

Tutanaklardan hızlı sıkılaşma mesajı çıkmıştı

Ocak ayı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı tutanaklarında yer alan ifadelere göre birçok Fed üyesi “enflasyonun bekledikleri oranda düşmemesi durumunda Komite’nin destekleyici politikayı daha hızlı geri çekmesinin uygun olacağını” not etmişti.

Tutanaklarda ayrıca bilanço küçülmesine bu yıl başlanacağı vurgulanmıştı. ABD ocak ayı tüketici enflasyonu yıllık yüzde 7,5 ile son 40 yılın en yükseğinde gerçekleşmişti. Aynı ayda Amerikan ekonomisinde ise yaklaşık 500 bin net istihdam yaratılmıştı.

Tutanaklara konu olan Fed toplantısı bu verilerden önce gerçekleşmişti. Birkaç hafta önce 75 baz puan olan para piyasalarındaki 2022 Fed sıkılaştırma beklentisi veriler sonrası 150 baz puana yükselmişti. Tutanakların ardından bu beklentide değişiklik olmadı.

Etiketler:
Tema Tasarım | Osgaka.com