Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi yönündeki beklentileri değerlendirirken, Rusya tarafından gerilimin daha da tırmandırılması ihtimalini düşük görmeye devam ettiklerini belirtti. Ancak ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, “Rusya’nın Ukrayna’yı her an işgal edebileceği” değerlendirmesinde bulundu. Dün akşam televiyon kanallarına röportajlar veren Sullivan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal tehdidi için “Hemen yarın da olabilir, haftalar da sürebilir” ifadelerini kullandı.

Sullivan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda Kuzey Akım 2 boru hattının Rusya’dan Almanya’ya doğal gaz pompalamaya asla başlamayacağı konusunda bir kez daha teminat verdi.

Sullivan, “Biden yönetimi olarak yaptığımız açık ve kesin açıklamanın takipçisi olacağız – öyle ya da böyle Rusya Ukrayna’yı işgal ederse, Nord Stream 2 ilerlemeyecek” dedi.

Biden, Scholz’u ağırlayacak

ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’u ağırlayacak. İki liderin gündeminde Ukrayna’daki gelişmeler olacak.

Berlin yönetimi şimdiye kadar Kiev’e silah göndermeyi reddetmiş ve Avrupa’daki arz sıkıntılarına yönelik endişeler nedeniyle ABD’nin Rus bankalara yönelik olası bir yaptırım kararında enerji sektörünün muaf tutulmasını istemişti.

Öncesinde Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü. Beyaz Saray, görüşmede Rusya’nın Ukrayna sınırına askeri sevkiyatlarına nasıl yanıt verileceğinin ele alındığını açıkladı. Macron bu hafta Moskova ve Kiev’e ziyaret düzenleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

Ukrayna krizinde gerilimi düşüren randevu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın görüşme talebine Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’dan olumlu yanıt …

İran nükleer anlaşmasında yol haritası netleşiyor

2015’te imzalanan ancak Trump yönetiminin çekilmesi sonucu yürürlükten kalkan İran nükleer anlaşmasının yeninden canlandırılmasında yol haritası …

Resmi Gazete’de bugün (07.02.2022)

YÖNETMELİKLER –– Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Ahmet Özsoy Demokrasi Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliğinde Değişiklik …

Tutanakların ardından Fed şahinlerinin mesajları sürüyor

Fed tutanaklarında enflasyonun yeterince düşmemesi durumunda daha hızlı sıkılaştırma sinyali verilmesinin ardından Fed’in şahin üyelerinden bu …